Izkonkurē mapes

25.06.2010

Uzņēmums Blue Bridge Technologies ar savu elektronisko veselības polišu apstrādes sistēmu gatavojas startēt eksporta tirgos.

Viens no lielākajiem Latvijas uzņēmumu trūkumiem ir tas, ka tie nenovērtē savus spēkus un to ambīcijas nesniedzas pāri robežām, spriež IT firmas Blue Bridge Technologies vadītājs Andrejs Strods. Uzdevums pierādīt, ka uzņēmumam, kas līdz šim darbojies tikai vietējā tirgū, ir pa spēkam par sava produkta izcilajām īpašībām pārliecināt arī citu zemju pircējus, tagad būs arī pašam Blue Bridge Technologies – jo eksports, kā atzīst A. Strods, ir vienīgais veids, kā galveno uzņēmuma produktu – veselības apdrošināšanas polišu apstrādes sistēmu – padarīt rentablāku, atzīst kompānijas vadītājs.


Trīs vienā

«Gribējās darīt kaut ko labu, un medicīnas joma šajā ziņā likās pievilcīga,» iemeslus, kāpēc savas zināšanas IT jomā viņš nolēma izmantot tieši šī produkta radīšanā, skaidro A. Strods. Citiem partneriem bijuši kontakti veselības aprūpes iestādēs, vēl citiem savukārt – pieredze veselības apdrošināšanā. «Arī personīgā pieredze liecināja, ka staigāt ar polisi nav diez ko ērti, un bija skaidrs, ka te prasās pēc kāda risinājuma,» pamato uzņēmuma direktors. Rezultātā tika radīta sistēma Smart Medical, kas akumulē datus no apdrošinātājiem un valsts Veselības norēķinu centra un ļauj poliklīnikai, ģimenes ārstu praksei vai citai medicīnas iestādei ātri saņemt datus par to, cik konkrētam pacientam, kam uz rokas ir veselības apdrošināšanas polise, izmaksās konkrētais pakalpojums. «Tā ir vide, kurā starp veselības pakalpojumu sniedzējiem un to saņēmējiem notiek visi darījumi,» precizē

A. Strods. Kad pacients ar savu apdrošināšanas polisi ierodas pie veselības centra kases, tās dati tiek ievadīti sistēmā un uzreiz tiek saņemta atbilde, vai polise ir derīga, cik lielā apjomā apdrošinātājs saskaņā ar šo polisi segs noteiktu pakalpojumu, cik savukārt sedz valsts un cik ir jāpiemaksā pašam klientam. «Salīdzinot ar daudzām mapēm, kuras kasierim jāizskata cauri, lai saprastu, cik daudz polise sedz, tas ir liels progress,» uzsver A. Strods. Viņš atzīst, ka arī apdrošināšanas kompānijām mēdz būt līdzīgas sistēmas, taču neesot nevienas citas, kura spētu apvienot vairākus datu avotus. Smart Medical priekšrocība esot arī tas, ka to ir iespējams savienot ar ārstniecības iestādes iekšējo informācijas un iestādes vadības sistēmu.

Pārbaudi izturēja

Manuālā darba īpatsvars šajā jomā vēl joprojām ir ļoti liels, taču sarežģītie laiki ekonomikā Blue Bridge Technologies izstrādātās tehnoloģijas konkurētspēju tikai ceļ. «Apdrošināšanas kompānijas tagad ļoti sarežģī savus noteikumus, tiek ieviesti papildu ierobežojumi un papildu nosacījumi. Bez automātikas to pārbaudīt nav iespējams,» skaidro A. Strods. Smart Medical kā pilotprojekts pirms dažiem gadiem tika uzstādīts Veselības centrā 4, un «pārbaudes periods» tik lielā medicīnas centrā ir ļāvis daudz ko iemācīties un tehnoloģiju pilnveidot, stāsta firmas direktors. Tagad Smart Medical ir uzstādīta apmēram 50 vietās, kur sistēma ir apvienota ar iekšējo veselības aprūpes iestādes vadības sistēmu. Bet faktiski pēc dažiem vienkāršiem reģistrācijas soļiem šo rīku var izmantot jebkurā vietā, kur ir interneta pieslēgums. Izstrādātāja ienākumi ir atkarīgi no transakciju apjoma, tādēļ, ir jāpiesaista arvien vairāk sistēmas dalībnieku – gan apdrošinātāju, gan ārstniecības iestāžu. «Jau tagad sistēmas izstrādē ir ieguldīts ļoti liels darbs un ievērojami līdzekļi, un tas turpinās joprojām. Tajā pašā laikā, svarīga ir arī sistēmas izvēršana: jāpanāk, lai tajā būtu arvien vairāk lietotāju un tā tādējādi būtu pēc iespējas visaptverošāka. Lēcienveidīgi to izdarīt nevar.»

Meklē ceļus uz Eiropu

Taču Latvijas tirgus potenciāls tomēr nav bezgalīgs, tādēļ Blue Bridge Technologies aktīvi lūkojas jaunu tirgu virzienā. «Redzam, ka vajadzība pēc produkta ir gan attīstās valstīs, gan tajās, kas atrodas straujā attīstītības fāzē. Eiropas valstīs procesi, kas tiek izmantoti, ir novecojuši, ar lielu darbietilpību,» novērojumos dalās A. Strods. Rūpīgāk pētīta situācija Spānijā un Vācijā, un pirmās iestrādes, lai sāktu tur pilotprojektus, jau esot. «Tās ir valstis ar lielu privātas veselības apdrošināšanas īpatsvaru, taču procesi tur notiek ar ļoti lielu cilvēku līdzdalību. Tas paver mums iespējas lietot mūsu tehnoloģiskos risinājumus daudz lielākam transakciju apjomam. Un jo vairāk transakciju, jo lielāku ekonomisko efektu sniedz tehnoloģijas pielietošana,» paskaidro uzņēmējs. Perspektīvi viņa skatījumā ir arī NVS, Āzijas un Kaukāza valstu tirgi – tur gan veselības apdrošināšanas tirgus vēl nav tik ļoti attīstīts, taču viss vēl ir priekšā. Labvēlīgs priekšnosacījums sadarbībā ar šīm valstīm esot tas, ka tur Latvijai kā zīmolam ir diezgan augsta uzticība.

Runājot kopumā par Latvijas IT darboņu potenciālu ārzemēs, A. Strods neslēpj: izsisties ir grūti. Spīdoši izgudrojumi ir liels retums gan Latvijas, gan arī citu valstu IT nozarēs, tādēļ parasti konkurētspējas priekšnosacījums ir precīzs sajaukums starp biznesu un IT zināšanām. «Ļoti labi jāpārzina konkrēta nozare, lai spētu pielāgot savus IT risinājumus konkrētām biznesa situācijām. Tas viss iziešanu ārpusē padara diezgan sarežģītu,» situāciju raksturo A. Strods. Ir jāatrod īstais partneris, kas spētu konkrētu tirgus vajadzību izskaidrot tehnoloģijas radītājiem, un ir jāspēj šos izskaidrojumus saprast, lai IT produktu pielāgotu konkrēta tirgus vajadzībām, viņš piebilst.

Būtisks faktors ir arī pašapziņa, ticība saviem spēkiem un, runājot A. Stroda vārdiem, pašapziņas piešprices, kas periodiski jāsaņem no sadarbības partneriem. Blue Bridge Technologies par šādu injekciju trūkumu nevarot sūdzēties. Partneru meklēšana ārzemēs notiek pakāpeniski, bet mērķtiecīgi. «Ēdot garos spageti, no tās bļodas kaut kas izvelkas,» par sakaru dibināšanu tēlaini izsakās uzņēmējs.

Publikācija portālā Diena.lv


© Blue Bridge Technologies SIA. 2017. All rights reserved